kurator: Guy Raz
asystentka kuratora: Tal Schwartz
autorzy tekstów do katalogu: Guy Raz, Wiesław Wróbel

Rina Nikova (1898-1972) to pseudonim artystyczny Rozy Rubinowicz, mieszkającej w Izraelu światowej sławy artystki, primabaleriny i prekursorki baletu biblijnego, stylu, w którym wątki/motywy biblijne interpretowane były poprzez taniec. Jej nazwisko na stałe zapisało się w dziejach światowego i żydowskiego baletu.

Roza urodziła się i dorastała w Białymstoku, w rodzinie Lejba i Ester Rubinowiczów, początkowo przy ul. Kupieckiej (obecnie I. Malmeda), następnie ul. Polnej. To tu spędziła kilkanaście pierwszych lat swojego życia, do wybuchu I wojny światowej. Lat, które na pewno nie pozostały bez wpływu na jej dalsze życie i wybór drogi artystycznej. Wiedza o związkach Riny Nikovej z Białymstokiem uległa zatarciu w trakcie burzliwych dziejów tej części Europy w I połowie XX wieku. Wystawa o życiu i twórczości tej wybitnej artystki przywraca pamięć o jej białostockich początkach, a także prezentuje dalsze jej losy i międzynarodową karierę. Pragniemy, aby postać Riny Nikovej i jej działalność artystyczna na stałe wpisała się w pamięć o wielokulturowej tradycji, kształtującej historię naszego miasta i regionu.

Celem wystawy i towarzyszącego jej katalogu jest połączenie wczesnego izraelskiego tańca i fotografii, bez której trudno by było sobie wyobrazić historię tańca w Izraelu. Każdy z fotografów utrwalał różne etapy życia Nikovej na swój własny sposób. Pierwsza prezentacja wystawy odbyła się w Jerozolimie, w założonym przez nią domu tańca, co przywróciło ją ojczyźnie. Obecna wystawa to powrót Nikovej do rodzinnego Białegostoku. Za sprawą tej swoistej „kapsuły czasu” białostoczanie będą mogli poznać biografię i twórczość artystki.
Guy Raz, kurator wystawy

Swoją prapremierę ekspozycja miała w 2018 roku w Jerozolimie, w „Domu Baletu Biblijnego Riny Nikovej” – miejscu, w którym artystka prowadziła działalność edukacyjną.

Guy Raz (ur. 1964) – kurator, niezależny fotograf, badacz historii izraelskiej fotografii od 1839 (Palestyna, Ziemia Izraela) do czasów współczesnych. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych i Wzornictwa Besaleela (1998) oraz Wydziału Sztuki na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie (2004). Redaktor publikacji “Fotografowie Ziemi (Palestyna / Ziemia Izraela / Izrael)” (2003), kurator wielu wystaw poświęconych historii lokalnej fotografii w galeriach i muzeach w Izraelu i za granicą. Fotokurator w Muzeum Ziemi Izraela w Tel Awiwie. Wyróżniony przez Ministerstwo Kultury w Izraelu, m.in. nagrodą dla Młodych Artystów (1995), Dorosłych Artystów (2000), Kuratora Roku (2012).

Tal Schwartz – izraelska fotograficzka i kuratorka. Ukończyła studia licencjackie na kierunku komunikacja fotograficzna w College’u Hadassah w Jerozolimie, a studia magisterskie na kierunku teoria sztuki w jerozolimskiej Akademii Sztuk Pięknych i Wzornictwa Besaleela. Obecnie jest główną kuratorką w Galerii Azrieli College’u Hadassah. W latach 2014-2016 pracowała jako wolontariuszka w Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie. Stypendystka Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. W 2014 roku założyła w Lublinie biuro podróży ROOTKA tours, specjalizujące się w organizacji wyjazdów związanych z dziedzictwem żydowskim w Polsce i na Ukrainie.

Polecamy również towarzyszące wystawie warsztaty plastyczne “Zatańczę z tobą” dla grup i dla rodzin oraz warsztaty taneczne.