rejestracja (brak miejsc)

Czeremszyna
Jeden z najlepszych muzycznie i jeden z najbardziej oryginalnych zespołów muzyki folk w Polsce. Powstał w 1993 roku w Czeremsze. Od początku zespół jest wierny repertuarowi związanemu z miejscem zamieszkania muzyków – z tradycyjnymi pieśniami z Podlasia pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego. Te muzyczne pozostałości po wielonarodowym tyglu kulturowym Kresów Rzeczypospolitej zostały przez zespół dostosowane do współczesnych kanonów wykonawczych, a następnie przekształcone w rozbudowane i tryskające autentyczną energią utwory. Spójny artystycznie, różnorodny i atrakcyjny repertuar zespołu, plus bogate instrumentarium i po mistrzowsku opanowane śpiewy wielogłosowe, a także dbałość o wygląd sceniczny oraz profesjonalne podejście do występów sprawiają, że koncerty grupy przyjmowane są przez publiczność entuzjastycznie.

Horyna
„Horyna” to dawne słowo gwarowe, którym na Polesiu nazywano czerwoną nitkę, jaką wyszywa się ozdobne obrzędowe ręczniki i odzież. Taką nitką wyszywane są też stroje członków zespołu Horyna.
Zespół Horyna powstał w 1979 roku, prezentuje folklor ukraińskiego Polesia i ma kilka programów odzwierciedlających różne momenty cyklu kalendarzowego. Repertuar stale jest rozwijany o utwory poznane podczas ekspedycji terenowych. Różne formy wykonawcze zespołu (grupy męskie, kobiece, mieszane, duety, solo, tria, kapela instrumentalna) mogą prezentować kolędy, szczedriwki, wesnianki, pieśni kupalne, petriwskie, żniwne, fragmenty obrzędów weselnych, „wodzenia kusta”, pieśni-modlitwy, postne, ludowe zabawy i tańce, a także utwory do słów Tarasa Szewczenki i Łesi Ukrainki.

Dagadana
Polsko-ukraiński zespół Dagadana na swoim nowym albumie odwoływać się będzie głównie do starych pieśni życzeniowych (szczedriwek). Wynika to z potrzeby przebudzenia życzliwości i dzielenia się Dobrem z Wszystkimi ponad wszelkimi podziałami. Do Białegostoku przybędą w poszerzonym o sekcję dętą składzie, aby zagrać prapremierowo materiał z płyty, która ukaże się pod koniec lata. Dagadana zaprosiła do współpracy lubelskiego scenografa Jarka Koziarę.
Dagadana już od ponad 12 lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tam, gdzie dociera (jak dotąd 25 krajów), przekracza granice pomiędzy narodami, pomiędzy sceną a publiką, udowadniając, że szczerość w muzyce zapoczątkowuje niesamowitą mistyczną przygodę, wymianę dziejącą się między ludźmi. Dagadana pozostaje jednocześnie ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej.

 

wytyczne dla wydarzeń organizowanych przez Białostocki Ośrodek Kultury (BOK) podczas Festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar (PL, PDF)